Manda îl acuză pe Bolojan că minte. „Nu vă deranjează că aţi ajuns să staţi la Palatul Victoria din mila lui George Simion?”

📌 Diğer 📰 Romania 🕐 2 saat önce
Manda îl acuză pe Bolojan că minte. „Nu vă deranjează că aţi ajuns să staţi la Palatul Victoria din mila lui George Simion?”

Secretarul general al PSD, Claudiu Manda, îl acuză pe preşedintele PNL, Ilie Bolojan, că „s-a dovedit un mincinos” şi spune că, după ce liderul liberalilor a declarat că este dispus să voteze un Guvern minoritar PSD, s-a răzgândit.

Secretarul general al PSD, Claudiu Manda, îl acuză pe preşedintele PNL, Ilie Bolojan, că „s-a dovedit un mincinos” şi spune că, după ce liderul liberalilor a declarat că este dispus să voteze un Guvern minoritar PSD, s-a răzgândit.

„Domnule Bolojan, v-aţi prezentat ca un om serios, riguros, scrupulos. În realitate, v-aţi dovedit un mincinos. L-aţi minţit inclusiv pe preşedintele României. Iar faptele vorbesc de la sine. Aţi mers la consultările de la Palatul Cotroceni, cu 'bună-credinţă', spunând că o faceţi pentru binele acestui popor. Aţi spus că veţi vota un guvern tehnocrat. Fără PSD. Aţi primit exact ce aţi cerut - domnul Tomac a fost de acord. Apoi v-aţi răzgândit. Aţi decis că nu vreţi nici secretari de stat, nici prefecţi politici. Din nou, aţi primit ce aţi cerut. Domnul Tomac a fost de acord. Dar nici asta nu v-a fost suficient. Aşa că aţi căutat un nou pretext ca să nu vă ţineţi de cuvânt. Aţi spus că nu vă plac nominalizările, că sunt PSD-işti vopsiţi în guvern. Premierul desemnat a acceptat şi această condiţie. A spus că îi va schimba şi că aşteaptă propuneri de tehnocraţi de la dumneavoastră”, a scris Claudiu Manda joi, pe Facebook.

El a adăugat că toată lumea i-a transmis lui Ilie Bolojan acelaşi lucru - „România are nevoie, cât mai repede, de un guvern stabil, pentru că fiecare zi de blocaj înseamnă întârzieri la PNRR, investiţii amânate şi o Românie care pierde credibilitate”.

„Şi, cel mai important, acelaşi lucru vi l-au spus şi românii. Cei pentru care trebuie să guvernăm. Peste 83% dintre români spun că direcţia în care merge ţara este greşită. Aproape 90% vor un guvern instalat cât mai repede şi încetarea acestui scandal politic. Oamenii s-au săturat de blocaje, de scandal şi de faptul că nivelul lor de trai s-a deteriorat. Nu mai aveaţi niciun motiv să spuneţi nu. Aşa că aţi inventat altul. Aţi spus că nu votaţi pentru că guvernul nu are susţinere politică. De la cine nu avea susţinere, domnule Bolojan? De la PSD? PSD nu a condiţionat niciodată votul de funcţii, ci de programul de guvernare. De la celelalte partide? Erau la masa negocierilor. Sau singurul om care nu şi-a respectat propriul cuvânt eraţi chiar dumneavoastră?”, continuă liderul social-democrat.

Manda vorbeşte şi de marţea trecută, când Bolojan a fost din nou la consultări, tot de „bună-credinţă”, tot pentru „binele acestui popor”, şi a declarat că este dispus să voteze un Guvern PSD.

„Şi, din nou, v-aţi schimbat poziţia. Asta după ce aţi repetat, zile la rând, prin toate studiourile, că PSD şi Sorin Grindeanu trebuie să îşi asume guvernarea. Şi ce credeţi, domnule

📌 Kaynak

Bu haber XML kaynağından derlenmiştir. Tamamı için orijinal habere gidin.

Orijinal haberi oku →
📱
News AI World — Mobil uygulama
Bu haberleri 45 dilde, anlık çeviriyle cebinde. Erken erişim için Gmail adresini bırak.
← Tüm haberlere dön